Zopár (pre mňa) nepostrádateľných maličkostí


Stojan na štetce

 
Tento nápad som "okukal" niekde na internete a som veľmi rád, že som nelenil a takýto skutočne pohodlný držiak na štetce si zhotovil.
 
Nie je k nemu potrebné mnoho - nádoba požadovaných rozmerov a niekoľko nápojových slamiek zrezaných na príslušnú dĺžku. Vytiahnuť ten správny štetec z takéhoto držiaka je veľmi jednoduché.
 
 
_________________________________________________________________________________
 
 

"Nanášadlo" sekundového lepidla
 
Je veľmi jednoduché a pozostáva zo skrátenej ihly do injekčných striekačiek, do ktorej je nasunutý kúsok plastovej tyčinky, sťa by držadlo. Na ňom je namotaný tenký medený drôtik, ktorý potom prechádza ihlou. Práve jeho koncom nanášam "sekunďák" presne na určené miesto. Pri zanesení konca drôtu zaschnutým lepidlom ho jednoducho odrežem, kúsok povytiahnem a nanášadlo je opätovne pripravené.
 
 
_________________________________________________________________________________
 
 

Pomôcka pri prerývaní modelu
 
Veľmi jednoduchá pomôcka pry rytí priamych liniek na modely.
 
Je to kúsok z hliníkovej žalúzie pričom na spodnej strane má nalepený "šmirgeľ" zrnitosti 600.
 
Šablóna je dobre ohybná a preto pre ňu nie sú problémom ani zakrivené plochy. Vďaka brúsnemu papieru na spodnej strane sa po plastiku nešmýka a tak sa nemusím báť, že mi rydlo "utečie".
 
 
_________________________________________________________________________________
 
 

Brúsidlo "nedostupných" styčných plôch
 
Mnohokrát som si llámal hlavu nad brúsením spoja trup-krídlo v prípadoch, že nosné plochy sú na trup kolmé (a podobne). I keď som bol schopný tam dostať brúsny papier, nedokázal som však naň vyvinúť dostatočnú silu. Zostrojil som si preto takéto brúsidlo.
 
Nemám tak teraz problém sa k brúsenému miestu dostať a ani poriadne ho prebrúsiť. Brúsny papier rôznych zrnitostí namáčam vo vode a pri jeho "opotrebení" pásik jednoducho posuniem.
 
     
     
   
 

Text a foto: Vladimír Begera 2005

Späť

 
©KPM Bratislava 2004-2005